Jakie wymiary ma tapeta na rolce?

Jakie wymiary ma tapeta na rolce?

Podczas aranżacji wnętrza domownicy muszą zadecydować o stylu pomieszczenia oraz dobrać materiały wykończeniowe. Na ścianach często kładzione są tapety o oryginalnym designie, które doskonale podkreślają klimat salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Najważniejsze, aby dopasować odpowiedni kolor, motyw i rodzaj, a także liczbę rolek tapety ściennej. Czy wiesz, jak obliczyć powierzchnię do wytapetowania ściany? Sprawdź już teraz!

Ile metrów tapety jest na rolce?

Materiały wykończeniowe można znaleźć zarówno w stacjonarnych marketach budowlanych, jak i sklepach wnętrzarskich działających online. W obu przypadkach klienci mogą liczyć na wsparcie obsługi sklepu, chociaż zwykle lepiej samodzielnie wyliczyć potrzebną ilość produktu. Standardowo na jednej rolce znajduje się 10 metrów tapety. Natomiast jeśli chodzi o szerokość, to producenci proponują trzy podstawowe wartości – 53 cm, 70 cm oraz 106 cm. Mnożąc długość oraz wybraną szerokość uzyskuje się informację o tym, na jaką powierzchnię ściany (w m2) do wytapetowania wystarczy jedna rolka tapety

Czym jeszcze kierować się podczas wyboru tapety ściennej?

Obliczenie niezbędnej ilości produktu w przypadku prostych i powtarzalnych nadruków jest dosyć łatwe. Sprawa może się nieco skomplikować, gdy klient wybierze wzorzystą tapetę, w której przypadku konieczne jest prawidłowe dopasowanie poszczególnych elementów podczas klejenia kolejnych pasów. Wtedy w trakcie wyliczeń należy uwzględnić tzw. wartość przesunięcia wzoru, która powinna być podana przez sprzedawcę. Dobrze też zaopatrzyć się w odpowiedni klej i dodatkowe akcesoria (m.in. nożyk, wałek, pędzel) ułatwiające samodzielne położenie tapety.

Czy można zamówić tapetę na wymiar?

W niektórych sklepach internetowych istnieje opcja zakupu produktu na wymiar. Dotyczy to jednak głównie samoprzylepnych fototapet. W innych przypadkach, przed złożeniem zamówienia, należy zapoznać się z tabelą przedstawiającą szerokość i długość tapety w celu dokonania odpowiednich obliczeń (według powyższych wskazówek). Często na stronach producentów dostępne są łatwe w obsłudze kalkulatory online. 

Podobne artykuły