Jak przygotować się do montażu garażu blaszanego?

Jak przygotować się do montażu garażu blaszanego?

Jeśli decydujesz się na zakup blaszaka, musisz się przygotować do jego instalacji. Chodzi tu w szczególności o określenie miejsca, gdzie stanie, a także przygotowanie podłoża. Nie wiesz, co trzeba zrobić lub wziąć pod uwagę? Przeczytaj zatem ten artykuł! Znajdziesz w nim szersze wyjaśnienia, jak przygotować grunt pod blaszany garaż.

Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwsza kwestia to odpowiednie ulokowanie na działce. Chodzi tu nie tylko o znalezienie równego kawałka gruntu, ale i o właściwe odległości od granicy posesji. Polskie prawo tutaj wyznacza szereg norm, w zależności od tego, czy konstrukcja będzie zwrócona drzwiami lub oknem do płotu, lub czy po drugiej stronie ogrodzenia również znajduje się podobna zabudowa. Więcej informacji na ten temat zdobędziesz np. w starostwie odpowiednim dla danej działki, choć dobra firma dostarczająca blaszane garaże też na pewno na to zwróci uwagę.

W razie konieczności – wyrównaj grunt

Gdy już masz wybrane miejsce – sprawdź, czy nawierzchnia jest równa. Większość nierówności da się zniwelować, montując np. płyty lub robiąc wylewkę (o czym więcej poniżej), ale w niektórych przypadkach może okazać się konieczne dołożenie lub usunięcie części ziemi. Najlepiej, aby grunt był możliwie jak najbardziej płaski.

Określ, jakie będzie podłoże

To istotna kwestia. Zasadniczo stosuje się trzy typy podłoża pod blaszane garaże, a wśród nich:

  • płyty chodnikowe,
  • bloczki betonowe,
  • wylewkę.

Niektórzy wykorzystują również kostkę brukową, ale jest ona zdecydowanie zbyt mało trwała i może pękać przy próbach kotwienia.

Najlepiej w tym zadaniu sprawdza się wylewka betonowa. Wymaga nieco więcej pracy (przygotowanie wykopu i wylanie masy, a także odczekanie, aż zupełnie zastygnie), jednak gwarantuje lepszą ochronę przed uszkodzeniami lub podciekaniem. Kompromisem między szybkością montażu, ceną a solidnością, są bloczki betonowe.

Pora na montaż!

Gdy już przygotujesz odpowiednie podłoże, niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujesz, fachowcy będą mogli przystąpić do działania. Blaszane garaże wznosi się bardzo łatwo, dlatego takie konstrukcje powstają zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Pamiętaj tylko, aby wybrać zabudowę od sprawdzonego dostawcy!

Podobne artykuły