Czy warto zdecydować się na endoskopowe zmniejszenie żołądka?

Czy warto zdecydować się na endoskopowe zmniejszenie żołądka?

Leczenie otyłości jest coraz bardziej naglącą potrzebą. Osób z otyłością, także olbrzymią, przybywa, a choroba ta jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia —  nie jest to bynajmniej kwestia tylko estetyki. Jedną z opcji leczenia tego schorzenia jest endoskopowe zmniejszenie żołądka. Dowiedz się, kiedy warto wybrać to rozwiązanie.

Pomoc dla osób otyłych

Kto choć raz w życiu próbował się odchudzać, wie, że nie jest to łatwe, nawet kiedy ma się do stracenia zaledwie kilka kilogramów. Łatwo zatem wyobrazić sobie, jak bardzo trudne może to być w przypadku osób otyłych, które:

  • mają do stracenia kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt kilogramów —  by powrócić do zdrowej i zapewniającej komfort życia wagi,
  • przyzwyczajone są do spożywania kalorycznych pokarmów, a przede wszystkim —  ich olbrzymich ilości,
  • ze względu na masę ciała, a często też choroby współistniejące, nie mogą oddawać się aktywności fizycznej.

Aktywność jest oczywiście kluczowa dla schudnięcia, jednak bardzo otyłe osoby z oczywistych względów nie mogą jej stosować, pozostaje im zatem dieta. Endoskopowe zmniejszenie żołądka może pomóc w przyjmowaniu mniejszych ilości pokarmów, gdyż jego zmniejszona objętość powoduje, że chory może przyjąć zaledwie część wcześniej spożywanego pożywienia. Zwykle przyjmuje się niewielkie porcje kilka razy w ciągu dnia, co jest,  jak wiadomo, jedną z najważniejszych zasad na diecie odchudzające.

Endoskopowe zmniejszenie żołądka czy inna metoda?

Osoby z nadwagą mają do wyboru kilka możliwości —  prężnie rozwija się zwłaszcza bariatria, wykorzystująca chirurgiczne metody zmniejszania żołądka. Można zdecydować się na przykład na jego rękawową resekcję czy bypass żołądka. Endoskopowe zmniejszanie jest mniej inwazyjną metodą. Bywa zatem stosowane jako zamiennik operacji chirurgicznych —  gdy pacjenci nie mogą się na nie decydować ze względów medycznych bądź nie chcą. Zabieg ten bywa także wykonywany u osób, które przeszły już operację bariatryczną, ale ich żołądek powrócił do pierwotnego rozmiaru —  niestety może się tak zdarzyć.

Wybierz metodę odpowiednią dla siebie

Nadwaga i otyłość, zwłaszcza olbrzymia, zagrażają zdrowiu i życiu, a także zmniejszają komfort codziennego życia, nierzadko eliminując możliwość wykonywania zwykłych czynności. Z podjęciem leczenia nie można więc zwlekać. Możliwości w tym zakresie jest zaś sporo.

Podobne artykuły